Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların oranı: Türkiye, AB ortalamasının üstünde - Kalen Grup

Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların oranı: Türkiye, AB ortalamasının üstünde

Rusya-Ukrayna gerilimi giderek tırmanırken krizin enerji piyasalarını nasıl etkileyeceği tartışma konusu. Enerjide dışa bağımlılık ülkelerin dış politikalarını da etkiliyor. Birçok ülke yenilenebilir enerji kaynaklarını arttırmaya çalışıyor. Bunlardan birisi de elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklar. Bu alanda Türkiye Avrupa Birliği (AB) ortalamasının üstünde yer alıyor. Peki, elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların oranı Türkiye ve Avrupa’da ne durumda? Türkiye’nin elektrik üretiminde hangi kaynakları kullanıyor; doğal gazın payı kaç?

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı verilerine göre, 2020 yılında Türkiye elektrik üretiminin yüzde 42,3’ünü yenilenebilir kaynaklardan karşıladı. AB İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre ise 2020’de AB’nin bu alandaki ortalaması yüzde 37,5.
Norveç, İzlanda ve Arnavutluk hepsini yenilenebilir kaynaktan üretiyor

Avrupa’da 35 ülke içinde elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların en fazla olduğu ülke yüzde 114 ile Norveç. İkinci sırada yüzde 103 ile İzlanda var. Oranın yüzde 100’ün üzerinde olması bu iki ülkenin tükettiğinden daha fazla elektrik ürettiği anlamına geliyor.

Üçüncü sıradaki Arnavutluk da elektriğin tamamını yenilenebilir kaynaklardan üretiyor. Türkiye 35 ülke içinde 14. sırada.
En düşük oran Malta, Macaristan ve Kıbrıs’ta

Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların oranının en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 10 ile Malta ve yüzde 12 ile Macaristan ve Kıbrıs’ta.

Yenilenebilir kaynakların dağılımı: Güneş’in payı kaç?

Yenilebilir kaynakların dağılımına bakıldığında ise Türkiye’de yüzde 47 ile hidrolik ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada yüzde 26 ile rüzgar gelirken Güneş’in payı yüzde 12’de kaldı. AB’de ise yüzde 36 ile rüzgar ilk sırada gelirken yüzde 33 ile hidrolik takip ediyor. AB’de Güneş’in payı yüzde 14 ile Türkiye’nin yüzde 2 puan üstünde.
Türkiye elektriğin yüzde 23’ünü doğal gazdan üretiyor

Cumhurbaşkanlığı verilerine göre, 2020 yılında Türkiye elektriğin yüzde 23’ünü doğal gaz kullanarak üretti. Doğal gaz yenilenebilir bir enerji kaynağı değil. Kış aylarında İran’dan gelen doğal gaz miktarının düşmesi üzerine Türkiye’de elektrik sorunu yaşanmış; organize saniye bölgelerinde üretim durmuştu.

Kaynak: tr.euronews.com